کارشناسی ارشد مجموعه تربیت بدنی و علوم ورزشیکلاس کنکور کارشناسی ارشد
*معرفی رشته تربيت بدني

تربيت بدني رشته ميان رشته‌اي مي‌باشد كه از علوم مختلف براي تقويت و تربيت جسم و روان انسان استفاده مي‌كند. اين رشته از يك سو مشتمل بر يكسري رشته‌هاي پايه‌ي پزشكي مي‌باشد تا جايي كه فارغ‌التحصيل آن تا حد يك پزشكيار با جسم انسان آشنا مي‌شود و از سوي ديگر بخشي از دروس اين رشته شامل علوم تربيتي است تا دانشجوي اين رشته با تنش و واكنش انسانها آشنا شود و بتواند به عنوان يك مربي با ورزشكاران يا دانش‌آموزان به درستي برخورد كند. و بالاخره يك بعد اين رشته شامل علوم ورزشي مي‌شود. يعني دانشجو، علوم ورزشي را به صورت علمي و عملي آموزش مي‌بيند تا بتواند در رشته‌هاي مختلف ورزشي مهارت داشته باشد و همچنين توانايي تحقيق در علوم ورزشي را به دست بياورد.

توانايي‌هاي لازم:

دانشجوي اين رشته بايد از كودكي ورزشكار باشد، چون يكسري از مهارت‌هاي پايه‌اي را مثل ژيمناستيك و يا دو ميداني كه نياز به هماهنگي كامل عصب و عضله دارد، نمي‌توان در بزرگسالي فرا گرفت. در ضمن افرادي كه از كودكي اهل ورزش هستند، انگيزه‌ي بيشتري براي فراگيري مطالب علمي و عملي از خود نشان مي‌دهند. گفتني است كه قد آقايان داوطلب رشته تربيت بدني بايد حداقل 165 سانتي متر و خانم‌ها 158 سانتي‌متر باشد( قهرمانان تيم ملي از شرط ياد شده مستثني هستند)‌و حداقل ديد چشم آنها بايد باشد. گفتني است كه اين رشته بصورت نيمه متمركز دانشجو مي‌گيرد. يعني علاوه بر نتایج کنکور، در يك آزمون عملي مهارت،‌آمادگي و توانايي جسمي دانشجويان سنجيده مي‌شود.

موقعيت شغلي در ايران:

فارغ التحصيلان تربيت بدني مي‌تواند به عنوان مربي و مسؤول ورزش در وزارتخانه‌ها و بعضي از وزارتخانه‌ها كه بخش تربيت بدني دارند، فعاليت كند. همچنين مي‌تواند در ساخت وسايل و البسه ورزشي مشاور يك طراح باشد. چون نظرات يك كارشناس ورزشي نقش موثري در بهبود وسايل ورزشي دارد. در كل فارغ التحصيل اين رشته اگر فرد فعالي باشد،‌هيچ وقت بيكار نمي‌ماند چون مي‌تواند به عنوان مربي در باشگاههاي ورزشي آزاد فعاليت كند و يا به عنوان مربي، كارشناس يا مربي بدنسازي جذب سازمان تربيت بدني شود. فعالیت در مراکز تحقیقاتی و مطالعاتی، کار در مراکز دانشگاهی، بازاریابی ورزشی، ماساژور ورزشی، دبیری ورزش مدارس دولتی و غیر انتفاعی، مدیریت ورزشی باشگاهها، ادارات تربیت بدنی و غیره، کار در مراکز توانبخشی، اصلاحی و درمانی، امور مربیگری تیم ها و باشگاه های ورزشی، مشاور تغذیه ای تیم ها و باشگاه های ورزشی، فعالیت در فدراسیونها، هیأت ها و انجمن های ورزشی، امور رسانه و مطبوعات ورزشی و غیره از جمله مشاغل مربوط به رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی می باشند.

درس‌هاي اين رشته در طول تحصيل:

دروس پايه:
آناتومي انساني، فيزيولوژي انساني، شيمي عمومي، فيزيك عمومي، رياضيات پايه و مقدمات آمار، كمكهاي اوليه، زيست شناسي.
دروس اصلي:
اصول فلسفه آموزش و پرورش، مباني برنامه‌ريزي آموزش متوسطه، روانشناسي كودكي و نوجواني، روانشناسي تربيتي، اصول و فنون مشاوره و راهنمايي ، سنجش و اندازه‌گيري ، توليد و كاربرد مواد آموزشي، روشها و فنون تدريس، مديريت آموزشي
دروس تخصصي:
اصول و مباني تربيت بدني، تاريخ تربيت بدني، تغذيه و ورزش، آسيب شناسي ورزشي، رشد و تكامل حركتي،‌فيزيولوژي ورزشي، يادگيري حركتي، سنجش و اندازه‌گيري در تربيت بدني، بهداشت و ورزش، تربيت بدني در مدارس، مديريت سازمانهاي ورزشي،‌مديريت و طرز اجراي مسابقات ، زبان اختصاصي،‌حركت شناسي ورزشي، حركات اصلاحي، تربيت بدني و ورزش معلولين، مقدمات بيومكانيك ورزشي، مباني رواني و اجتماعي،‌تربيت بدني، آمادگي جسماني، فوتبال ، دو و ميداني، ژيمناستيك، شنا، واليبال، بسكتبال، هندبال، تنيس روي ميز، كشتي، بدمينتون.

جزوات مکاتبه ای کارشناسی ارشد تربیت بدنی

آزمونهای آزمایشی کارشناسی ارشد تربیت بدنی


پرسش های پاسخ داده شده
 • فرزین

  [ 1395/12/17 2:41:3 ]

  سلام.خسته نباشید.میخواستم بدونم برای قبولی در کنکور ارشد تربیت بدنی گرایش فیزیولوژی (تغذیه ورزشی) روزانه تبریز چه رتبه ای تقریبا باید بیارم. پیشاپیش ممنون از راهنماییتون


  با سلام و روز بخیر
  حدود 300

 • عاطفه

  [ 1395/12/07 20:13:10 ]

  باسلام ووقت بخیر من دانشجو کارشناسی تربیت بدنی ترم5هستم میخواستم بدونم برای ارشد ازالان باید برنامه ریزی کنم وازمون ثبت نام کنم؟ یا سال بعد؟منظورم تغییر درمنابع کنورسال97هست که امکان داره باسال96فرق کنه یاخیر؟ ممنون ازتوجهتون


  ،،سلام،،
  هر چه زودتر شروع کنید مسلما بهتر هست
  منابع اصلی تغییر زیادی ندارن

 • پریسا

  [ 1395/12/05 19:2:6 ]

  سلام من مدرک کارشناسی حسابداری دارم میخواستم بدونم آزمون های عملی مرتبط با درس تربیت بدنی برای ارشد چیا هستن و اینکه کدوم یک از گرایش های تربیت بدنی کاربردی تر هستن و کار پیدا کردن راحت تر هست با تشکر


  درود بر شما
  آزمون عملی آمادگی جسمانی دارید البته بعد از کنکور گرفته خواهد شد و گرایش فیزیولوژی ورزشی که جز گرایش های خوب رشته تربیت بدنی است رو بهتون معرفی میکنم و بازار کار آن به شرح زیر میباشد:

  1- تدريس مسائل فيزيولوژي، علم تمرين، تغذيه و ورزش

  2- تحقيق در زمينه مسائل فيزيولوژي ورزش، علم تمرين ، تغذيه و ورزش

  3- برنامه ريزي و تجويز تمرينات ورزشي به منظور افزايش توانمندي هاي جسماني حركتي افراد عادي ، آسيب ديده و ...

  4- برنامه ريزي و تجويز تمرينات ورزشي خاص براي رشته هاي مختلف ورزشي و تنظيم رژيم هاي غذايي ويژه

  5- مشاوره و همكاري با موسسات آموزشي، سازمانها و فدراسيونها ، هيئت ها و پايگاه هاي ورزشي در برنامه ريزي فعاليتهاي بدني كاركنان

  پیروز سربلند باشید


 • molood

  [ 1395/12/03 13:36:15 ]

  سلام.وقتتون بخیر.من کارشناسی گرافیک دارم و مربی یوگا هم هستم. امسال برای ارشد تربیت بدنی ثبتنام کردم.میخواستم ببینم مشکلی نداره؟ازمون عملیش به چ شکله؟ و آیا من از الان که اسفنده شرو کنم, امیدی برای قبولی دارم؟


  ،،سلام،،
  مشکلی نداره
  هر موقع که شروع کنید دیر نیست 
  کنکور ارشد ازمون عملی نداره

 • زهرا

  [ 1395/12/02 13:47:14 ]

  سلام. ببخشید من کارشناسی تربیت بدنی گرفتم میخواستم ببینم میتونم واسه کارشناسی ارشد کنکور فیزیوتراپی ورزشی شرکت کنم؟


  ،،سلام ،،
  خیر 
  فقط رشته هایی که زیر نظر وزارت علوم هستش میتونید شرکت کنید

 • سارا

  [ 1395/11/16 0:3:57 ]

  سلام ببخشید من دیپلم ریاضی دارم میتونم کنکوره تربیت بدنی بدم بیام تو این رشته؟


  درود بر شما

  بله این امکان برای شما وجود دارد.
  سپاس

 • امیر

  [ 1395/10/21 13:33:1 ]

  با عرض سلام و خسته نباشید... در مورد امتحان عملی ارشد فیزیولوژی ورزشی سوال داشتم، اینکه دقیقا چه امتحانایی گرفته میشه؟ و چه شرایطی داره؟ یعنی چه آیتمهایی داره؟ و اینکه آیا کسی که معلولیت جزئی (مادرزادی ) در ناحیه دست داشته باشه میتونه شرکت کنه یا نه؟ (معلولیت دستها به گونه ای هست که محدودیتی نداره و تو رشته پرورش اندام سابقه مسابقه و مقام هم داره و در حال حاضر فیتنس کار میکنه) (شخص مورد نظر لیسانس مهندسی مکانیک سیالات داره ) ممنون از پاسخ شما


  سلام،مواد ازمون در سایت مجود هستن ،فیزولوژی و تغذیه ورزشی،سنجش و اندازه گیری،رشد و یادگیری حرکتی،بیومکانیک و حرکت شناسی،اسیب شناسی و حرکات اصلاحی،
  برای ارشد میتونید ادامه تحصیل بدین و منعی برای شما وجود نداره

 • رویا

  [ 1395/10/14 6:59:31 ]

  سلام. من کارشناسی ریاضی خوندم.میخواستم بدونم میتونم ارشد تربیت بدنی بخونم.و بازار کارش چطوره و میتونیم بعد باشگاه بزنیم و فعالیت کنیم.من در رشته شنا و ایروبیک کلاس رفتم و در حد پیشرفته کار کردم.و اینکه شرط قد و ...نداره؟؟؟


  سلام ،بله میتونید 
  برای تاسیس باشگاه در کنار مدرکتون باید سعی کنید مدرک مربیگری رشته مورد نظرتون رو هم ثبت نام کنید

 • حجت برازش

  [ 1395/10/11 13:15:27 ]

  با سلام و تشکر از مشاوره ارزنده جنابعالی ضریب درس ادبیات فارسی برای قبولی در رشته تربیت بدنی مقطع کارشناسی دانشگاه فرهنگیان چقدر می باشد .


  با سلام

  موسسه ماهان در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری فعالیت می کند.

 • mhdse

  [ 1395/10/04 19:57:38 ]

  سلام و خسته نباشید. میخواستم بدونم فرق بین رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی چه چیزی می باشد ایا اصلا فرقی دارد؟و اگر بله کدام بهتر و جا افتاده تر می باشد و آیا منابع هاشون فرق می کند.. چون از رشته مهندسی عمران میخواهم به کارشناسی ارشد (تربیت بدنی /علوم ورزشی) تغییر رشته نمایم و اطلاعات چندانی ندارم. با تشکر از شما.


  سلام 
  رشته تربیت بدنی لفظی بود که قبلا برای این رشته استفاده میشد  ولی الان  عنوان تربیت بدنی و علوم ورزشی برای این رشته استفاده میشه.
  و رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی  شامل 6گرایش میباشد:
  روانشناسی ورزشی
  رفتار حرکتی 
  اسیب شناسی  ورزشی
  فیزیولوژی ورزشی
  مدیریت ورزشی
  بیومکانیک ورزشی
  که این 6گرایش به زیر شاخه های دیگه هم تقسیم میشن 
  به عنوان مثال شما اگه مدیریت ورزشی رو انتخاب کنید عنوان رشتتون میشه:
  تربیت بدنی و علوم ورزشی _گرایش مدیریت ورزشیاولین قبلی1 | 2 | 3بعدی آخرین
سوال خود را بپرسید
در صورتیکه علاقه مند به دسته بندی سوالات خود به نام خودتان هستید ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید و سپس سوال خود را مطرح نمایید تا پس از پاسخ در بخش سوالات من قابل مشاهده باشد.
در صورت تمایل وارد شوید
 • انتخاب مقطع :


  انتخاب گروه :


  انتخاب رشته :


  استان :


  شهر :


 •  
 •    
 •  
 •